Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Çocuklarda Kalça Sorunları Nelerdir?

Uyluk kemiğinin beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan şekil ve fonksiyon bozukluğudur. Her on bin çocukta bir görülen perthes genellikle 4 – 8 yaş döneminde bulgu verir.

Perthes Hastalığı Belirtileri nelerdir?

Perthes; uylukve kalça ağrısı, topallama gibi bulgularla ortaya çıkar. Belirtiler zaman zaman çok hafif olabileceği gibi bazen de şiddetli olabilir. Sonuç olarak bir çocuğun sıklıkla ağrıdan söz etmesi durumunda ve topallama görülmesi durumunda halinde geç kalmadan çocuk ortopedistine başvurulmalıdır.

Perthes Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuk ortopedistinin muaynesi sonrasında çekilen Genel olarak röntgen ile hastalığın tanısı kolayca konur. MR ve sintigrafi de tanı ve tedaviyi belirlemede yardımcı olacak diğer yöntemlerdendir.

Perthes Hastalığı Nasıl tedavi edilir?

tedavide yaş, hastalığın şiddeti , ağrı ve eklem hareket açıklığı gibi faktörler belirleyicidir. Aktivite kısıtlaması ve fizyoterapi başlangıç evrelerinde tedavinin esasını oluştururken ilerleyen dönemlerde hareket kısıtlılığı, eklemde çıkık, ve kemik yüzeylerin bozulma durumuna göre uyluk kemiği ve leğen kemiğini içeren ameliyatlar yapılabilmektedir.

Perthes hastalığının tedavisinde temel hedef , eklem hareket açıklığının korunması ve kalça eklem yüzeylerinin bozulmamasının sağlanmasıdır.

bilgi

İlgili Yazılar

Hareket bir cismin sabit bir noktaya göre yerinin zamana karşı değişimi olarak tanımlanırken yürüme ise yer değiştirmek amacıyla vücut ağırlık…