Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Çocukluk Çağı Kırıkları

Çocuklar gerek spor yaparken ve gerekse de oyun alanlarında oynarken düşme sonucu sık olarak yaralanırlar ve günümüzde pediatrik ortopediye en sık başvuru nedeni olarak görülmektedir.

Ne mutludur ki bu düşmeler az oranda ciddi yaralanma ile sonuçlanır ve çoğunlukla ameliyat gerektirmeyen yöntemler ile tedavi edilirler.

Çocuklardaki yaralanmalar erişkinlerden farklı olarak ele alınmalıdırlar. Çünkü çocuklarda kemik kırıklarının iyileşmesi ve takibi tamamen farklıdır. En önemlisi de kemiklerinin kendini düzeltme özelliğidir. Bunu şöyle açıklayabiliriz, iki yaşında bir çocukta kaval kemiği kırığı alçıya alındığında kırık uçları tam birbirine temas etmiyorsa ve açılanma varsa biz bunu belli sınırlar içerisinde kabul ediyoruz ve biliyoruz ki kısa süre içerisinde kemik normal şekline dönecektir. Bazen ailelerin bunu kabul etmesi zor olmakta ve birçok doktoru ziyaret etmektedirler. Bu noktada ailelerin kemiğin kendini düzeltme yeteneğine güvenmeleri gerekmektedir.

Çocuk kırıklarında önemli diğer bir özellik kemiğin büyüme bölgesindeki yaralanmalarıdır. Bu durumda kemiğin kırık olan büyüme bölgesinin tam olarak yerine konması ve gerekirse erken cerrahi tedavinin uygulanması düşünülmelidir. Büyüme bölgesi kırıklarından sonra kol ya da bacaklarda eğilmelerin meydana gelebileceği ve bunun erken fark edilmesi durumunda çok basit yöntemlerle tedavi edilebileceği ailelere anlatılmalıdır.

Çocuklarda dirsek bölgesi kırıkları el üzerine düşme ile meydana gelir ve acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. En korktuğumuz sorun, kırık bölgesindeki kanamanın sinirleri ve damarları sıkıştırarak el ve parmaklarda kalıcı sakatlığa neden olma olasılığıdır. Bu nedenle dirsek üzerine düşen çocukların gecikmeden muayenesinin yapılması ve acil tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Çocuk kırıkları bazen radyolojik olarak görülmeyebilir.  Özellikle yüksekten düşme sonrası ayak ya da ayak bileğindeki ayrılmamış kırıklar çekilen grafilerde tam olarak izlenmeyebilir. Şu unutulmamalıdır ki, eğer bir çocuk düşme sonrasında topallıyorsa ve ağrısı olduğunu belirtiyorsa bunun kırık olarak kabul edilerek atele alınıp birkaç gün sonra tekrar muayene edilmesi ve filmin tekrarlanması gerekmektedir. Geç çekilen grafilerde kırık hattı belirgin hale gelir ve tanı konması kolaylaşabilir. Bu dönemde ailelerin çocuğu yürümesi için zorlamaması önemlidir.

Sonuç olarak çocukluk dönemi kırıkları erken tedavi sonrasında dikkatli takibi gerektirmektedir.  Ameliyat gerektiren durumlarda is en yüksek tedavi standardı kullanılarak operasyon gerçekleştirilmelidir.

1- Çocuk kemikleri daha elastiktir.

2- Periost kalın ve daha aktif olduğu için kırıklar erişkinlere göre daha hızlı kaynar.

3- Kırıkların yanlış kaynamasına bağlı kemiksel açılanmalar yeniden şekillenme ile düzelebilmektedir.

4- Kaynamama komplikasyonu daha azdır.

5- Daha çok konservatif tedavi yöntemleri kullanılır. Cerrahi tedavi gerektiren kırıklar: Ayrışmış humerus kondil kırıkları, radius boyun kırığı, Monteggia kırığı, femur boyun kırığı, tibia ön eminensia kırığı, eklemi ve epifizi ilgilendiren kırıklar.

6- Büyüme kıkırdağını ilgilendiren kırıklarda kısalık veya deformite gelişebilir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

bilgi

İlgili Yazılar

Z ayak (Skew Foot): Topuğun içe, ayağın orta tarafının dışa dönük olması şeklinde görülen bir ayak deformitesidir. Cerrahi olarak düzeltilmesi…
Serebral Palsi – SP – (Cerebral Palsy) hastalığı , gelişmekte olan beyinde meydana gelen kalıcı ama ilerleyici olmayan bir hasar…
  Kamburluk Kifoz, halk arasında kamburluk olarak bilinen, omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Son yıllarda sürekli masa…