Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Perthes (Leg Calve Perthes) hastalığı nedir?

Uyluk kemiğinin beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan şekil ve fonksiyon bozukluğudur. Her on bin çocukta bir görülen perthes genellikle 4 – 8 yaş döneminde bulgu verir.

Perthes Hastalığı Belirtileri nelerdir?

Perthes; uylukve kalça ağrısı, topallama gibi bulgularla ortaya çıkar. Belirtiler zaman zaman çok hafif olabileceği gibi bazen de şiddetli olabilir. Sonuç olarak bir çocuğun sıklıkla ağrıdan söz etmesi durumunda ve topallama görülmesi durumunda halinde geç kalmadan çocuk ortopedistine başvurulmalıdır.

Perthes Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuk ortopedistinin muaynesi sonrasında çekilen Genel olarak röntgen ile hastalığın tanısı kolayca konur. MR ve sintigrafi de tanı ve tedaviyi belirlemede yardımcı olacak diğer yöntemlerdendir.

Perthes Hastalığı Nasıl tedavi edilir?

tedavide yaş, hastalığın şiddeti , ağrı ve eklem hareket açıklığı gibi faktörler belirleyicidir. Aktivite kısıtlaması ve fizyoterapi başlangıç evrelerinde tedavinin esasını oluştururken ilerleyen dönemlerde hareket kısıtlılığı, eklemde çıkık, ve kemik yüzeylerin bozulma durumuna göre uyluk kemiği ve leğen kemiğini içeren ameliyatlar yapılabilmektedir.

Perthes hastalığının tedavisinde temel hedef , eklem hareket açıklığının korunması ve kalça eklem yüzeylerinin bozulmamasının sağlanmasıdır.

bilgi

İlgili Yazılar

Z ayak (Skew Foot): Topuğun içe, ayağın orta tarafının dışa dönük olması şeklinde görülen bir ayak deformitesidir. Cerrahi olarak düzeltilmesi…
Serebral Palsi – SP – (Cerebral Palsy) hastalığı , gelişmekte olan beyinde meydana gelen kalıcı ama ilerleyici olmayan bir hasar…
  Kamburluk Kifoz, halk arasında kamburluk olarak bilinen, omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Son yıllarda sürekli masa…