Loading...
Cam Kemik Hastalığı (Osteogenezis İmperfekta)

Genetik bir hastalık olan osteogenezis İmperfekta (Oİ) bağ dokularının temel yapı taşı olan kollajen proteini hatalı veya az üretilir ve sonuç olarak organ ve dokularda güçsüzlük meydana gelir.

Cam Kemik Hastalığı (Osteogenezis İmperfekta)

 

Hastalığın birçok farklı tipi vardır. Bazı olgularda hayat boyu çocuğa ve aileye zorluklar yaşatan tekrar eden kırıklar görülürken bazı olgularda ise kırıklar daha nadir görülmekte ve koruyucu girişimler ile tedavi edilebilmektedir.

Oİ’de tekrar eden uzun kemik kırıkları ve bunlara bağlı oluşan şekil bozuklukları, tüm bağlarda gevşeklik, kısa boy, skolyoz, omurgalarda çökme kırıkları, boyu-kafatası arasında sinir sıkışmasına yol açabilen kırıklar görülür. Ayrıca Oİ hastalarında göz kürelerinde mavileşme, işitme kaybı, dişlerde çürükler ve kalp kapak bozuklukları görülebilir.

Oİ hastaları çocuk ortopedisti tarafından doğum anından kırıkları için tedavi edilebilmekte ve yeni kırıkların oluşması önlenebilmektedir. Ayrıca ilaç tedavileri ile de kemik yoğunluğu iyileştirilebilmektedir.

Her ne kadar alçı ve atel tedavileri Oİ tedavisinde önemli mesafe katedilse de cerrahi hastaların iyileştirilmesinde belirleyici basamaktır.

bilgi
Uzmanlık Alanları
Hiç yazı bulunamadı.