Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Yürüme Analizi Nedir?

Hareket bir cismin sabit bir noktaya göre yerinin zamana karşı değişimi olarak tanımlanırken yürüme ise yer değiştirmek amacıyla vücut ağırlık merkezinin hareket ettiği, tekrarlayan hareketler bütünü karmaşık bir fonksiyondur. Yürüme analizi ise bu fonksiyonun somut parametreler ile incelenmesidir. Konusunda uzman ortopedist, fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilip yorumlandığında tedaviye son derece yardımcı bir teşhis yöntemidir.

Yürüme analizi hangi durumlarda uygulanır?

serebral palside, parkinson hastalarında, spora yeni başlayanlarda, spor yaralanması yaşayanlarda, protez kullanan kişilerde tedavi sürecinde önemli faydalar sağlar.

Yürüme analizinin bileşenleri nelerdir?

İlk basmak hastanın fiziksel muayenesidir. Sonra bireyin yürüyüşü uzman tarafından önden yandan ve arkadan değerlendirilir. Ardından bilgisayar desteği ile bireyin yürüyüşü, eklem hareketleri, vektörel sapmaları kaydedilir. Bu sayede, yürüme, objektif olarak değerlendirilir.

bilgi

İlgili Yazılar

Uyluk kemiğinin beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan şekil ve fonksiyon bozukluğudur. Her on bin çocukta bir görülen perthes genellikle 4…