Loading...

Çocuklarda Kalça Sorunları Nelerdir?

Düz Tabanlık Nedir?

Ayağın normal anatomisinde taban kısmında çeşitli eğrilikler vardır. Ayak kemiklerinin dizilimi ile oluşan bu kavisler kas ve ligamanlar ile desteklenmektedir. Bu kavislerden ayak tabanının iç kısmında uzunlamasına olan kavisin azalması veya yokluğuna düztabanlık denir. Tıp dilinde “pes planus” olarak isimlendirilmektedir. Düztabanlık çoğunlukla ailelerin dikkatini çekmekte ve ebeveynlerin endişeleri nedeniyle çocuklar sıklıkla gereksiz yere tabanlık ve benzeri tedavilere maruz bırakılmaktadır.

Yürüme çağı öncesi çocukların ayak tabanındaki yağ dokusunun kalınlığı nedeniyle genellikle ayak kavisi görülmez ve daha yürümeyen çocuğa düz tabanlık tanısı aile tarafından konulmaya çalışılmaktadır. Ancak, çocuğun yürümeye başlaması ile ayak tabanındaki yağ dokunun incelerek çocuğun büyük ihtimalle normal ayak anatomisine kavuşacağı bilinmelidir. Bu nedenle düztabanlıktan şüphelenildiğinde çocuk sadece izlenmeli ve düztabanlığın kaybolmadığı durumda doktora başvurulmalıdır. Bu süreçte kullanılan özel ayakkabı ve tabanlıkların bu sürece bir katkıları olmayacaktır.

Düz Tabanlıkta Ayakkabı ve Tabanlık Seçimi

Yürüme çağındaki çocuklarda görülen düztabanlık vakalarının çoğu esnek tip olarak nitelendirilir ve kesin tanısı 4 yaş civarında koyulur. Çocuğun ayağındaki bağların gelişimi ile birlikte çoğunlukla bu yaşlarda düz tabanlık ortadan kalkacak ve normal anatomi kazanılacaktır. Düztabanlık nedeniyle çocuk ortopedi hekimi tarafından önerilen botlar, tabanlıklar düztabanlığı düzelmeye yönelik değil çocuğun yürüme konforunu artırmaya yönelik verilir.

Düztabanlığın nadir görülen farklı bir şeklinde ise doğuştan ayak kavisleri oluşmamıştır ve çocuk ortopedi hekimi tarafından yapılan muayenede el ile bu kavisler oluşturulamamaktadır. Bu durumdan şüphelenildiğinde ileri tetkikler ve özel tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.