Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Boy Uzatma Tedavisi ve Uygulama Sebepleri

Boy uzatma tedavileri günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelir. Bu işlem, tıbbi-kozmetik nedenlerle uyluk veya kaval kemiklerinin uzatılarak boy uzunluklarının artırılmasıdır. Tıbbi nedenler denildiğinde genellikle doğuştan gelen ve kalıtsal nedenlere bağlı olarak bacak uzunluk eşitsizlikleri ve boy kısalıkları anlaşılır. Kozmetik denildiğinde ise tıbben bir sorun olmamasına rağmen kişiler kendilerini çeşitli sebeplere bağlı olarak kısa hissetmesi kastedilmektedir.
Boy uzatma işlemine karar verilirken yaş önemlidir. Tıbbi amaçlı yapılan uzatmalar okul öncesi dönemde başlanarak her yaş grubunda yapılabilmektedir. Ancak kozmetik amaçlı uzatmalarda kemik yapısı incelenerek uzatmaya bağlı kemik iyileşme riskleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü yaş ilerledikçe kemiklerin iyileşme hızı yavaşlar ve tedavi süresi uzar.

Tedaviye karar verilme aşaması

Öncelikle boyunu uzatmak isteyen kişi ile doktorun karşılıklı konuşarak beklentilerin net olarak ortaya konulması gerekir. Bu bir tanışma randevusudur. İkinci aşamada akıllarına takılan her türlü soruyu sormaları istenir. Bu sorular cevaplanır ve kişinin gerçekten bu işlemlere uygun olup olmadığına, taleplerinin karşılanıp karşılanamayacağına bakılır, işlemin riskleri anlatılır. Eğer uygun hasta grubundaysa filmler çekilerek yapılacak cerrahi yöntem ve tedavi süresi belirlenir. Kozmetik nedenlere bağlı olarak uzatma yapılacak ise öncesinde kişinin psikolog ya da psikiyatrist ile görüşmesi önemlidir. Bu aynı zamanda yasal bir prosedürdür.

Tıbbi nedenlere bağlı olan işlemlerde uzatma oranını doktor belirler. Yüksek risk olmadığı sürece kemik uzunluğunun beşte biri kadar bir oranda rahatlıkla uzatma yapılabilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; kişinin uyluk kemiği 50 santimetre ise bu kişinin kemiği 10 santimetre uzatılabilir. Ancak 20 santimetrelik uyluk kemiği olan bir çocukta 10 santimetre uzatma yapılması çok iddialı olur. Dolayısıyla beşte bir kuralına göre yaklaşık 4 santimetrelik bir uzatma söz konusu olacaktır.

Kozmetik nedenlerle boy uzatma yapılacak ise kişinin kemik kalınlıklarına, kemik yapısına, sağlık durumuna bakıp kendisine en az risk alarak uzatılabilecek olan miktar ve yöntem söylenir. Gereğinden fazla uzatma yapılırsa kaslarda sertleşme, sinir yaralanmaları, damarlarda zorlanma, kemik enfeksiyonları gibi geniş bir yelpazede sayılabilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Kısacası boy uzatma miktarını kişinin beklentisinden çok kemiğin uzunluğu, yapısı, kalitesi ve doktorun kararı belirler. Bu nedenle kozmetik boy uzatma işlemlerinde kişinin istekleri önemlidir ancak kendisini riske atmayacak olan bir oran doktoru tarafından önerilmelidir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

bilgi

İlgili Yazılar

Cam kemik hastalığının tıbbi karşılığı “Osteogenezis İmperfekta” denilen hastalıktır. Bu genetik hastalık ailedeki bireyler arasında tipine göre farklı kalıtım şekilleri…
Serebral Palsi – SP – (Cerebral Palsy) hastalığı , gelişmekte olan beyinde meydana gelen kalıcı ama ilerleyici olmayan bir hasar…
Kalça koruyucu cerrahi, zamanında gerekli tedbirlerin alınarak, kalçanın tamamen kireçlenmesinin engellenmesi ve protez cerrahisinden korunması anlamına gelir. Kalça koruyucu cerrahiden…