Doç.Dr.İlker Sarıkaya

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma ameliyatları yaklaşık yüz yıldır yapılan, hatta daha da eskilere dayandığı düşünülen bir cerrahi alanıdır. O yıllardan günümüze gelişerek gelmiştir.

İlizarov Yöntemi

Temelde üç sistem vardır. Birincisi, sadece dışarıdan uygulanan sistemdir. İlizarov yöntemi denilen uygulama kemiğin ince teller ve çemberlerle tespit edildiği bir sistemdir. Bu cihaz kemiği yukarıdan ve aşağıdan tutar, kemik çatlatıldıktan sonra hasta cihaz üzerindeki vidaları çevirerek yavaş yavaş kemiği uzatır. Buna dışarıdan tespit yöntemi de denir.

Kombine Yöntemi

İkincisi bir ileri aşama olan kombine yöntemdir. Bu yöntemde kemiği tespit etmek için cildin dışında bir tespit sistemi vardır, içeride de çivi ya da plak bulunur. Kombine yöntemin en önemli avantajı dışarıdan tespit süresini kısaltmasıdır. Dışarıdan tespit uzatma süresince hastaların en çok şikayet ettiği ve kişinin konforunu bozan durumdur. İlizarov yönteminden farkı, uzatma işleminin benzer şekilde yapılmasından sonra içeriye yerleştirilen çivi yada plaklar ile kemiğin tespit edilmesi ve dıştan tespit işleminin sonlandırılmasıdır.
Kozmetik boy uzatma yapılan kişiler genellikle dışarıdan görünen bir cihazla dolaşmak istemedikleri için kombine sistem daha çok tercih edilir. İlizarov yönteminde uzatılacak her 1 santimetre için 1- 1.5 ay beklemek gerekir. Bu da 5 santimetrelik uzatma için hastanın 5-7.5 ay boyunca bacağında cihazla kalması anlamına gelir. Kombine sistemde; örneğin toplamda 5 santimetrelik uzatma yapılacak bir kişide, günde ortalama 1 mm’lik bir uzatma yapılabildiği için sadece 50 gün cihazla dolaşır sonra tekrar ameliyata alınıp, dışarıdaki sistem çıkartılır, içeride plak ya da çivi kalır. Bu durum hastalar için çok konforlu olduğundan günümüzde kombine sistem daha çok kullanılır.

Motorize Çivi

Üçüncü yöntem ise sadece kemik içerisinden sistemler ile uzatmadır. Bu yöntemde dışarıdan görünen hiçbir sistem yoktur sadece kemiğin içinde giderek uzayan bir çivi (Motorize çivi) vardır. İçeriden uygulanan çivi teleskop şeklinde motorlu bir çivi olarak düşünülebilir. Kemiğin uzaması sadece içeriden bir sistemle sağlandığı için hastanın konforu çok yüksektir. Ancak diğer yöntemlere göre daha maliyetlidir.

Bu tedaviler kemik çatlatmasıyla birlikte yapıldığı için uzatma sırasında kasların ve sinirlerin gerilmesine bağlı olarak ağrılar olabilir. Ancak bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirken bazıları evinden çıkamayacak derecede ağrı duyabilir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

bilgi

İlgili Yazılar

Z ayak (Skew Foot): Topuğun içe, ayağın orta tarafının dışa dönük olması şeklinde görülen bir ayak deformitesidir. Cerrahi olarak düzeltilmesi…
Serebral Palsi – SP – (Cerebral Palsy) hastalığı , gelişmekte olan beyinde meydana gelen kalıcı ama ilerleyici olmayan bir hasar…
Üç Boyutlu Yürüme Analizi Yürüme analizi, konusunda uzman doktor veya fizyoterapistler tarafından yapılıp yorumlandığında tedaviye son derece yardımcı bir teşhis…